Xiaomi подготвува IPO што ќе биде една од најголемите во историјата
Објавено на од во hi-tech & business

Xiaomi, еден од најголемите светски производители на смартфони и еден од најуспешните стартапи, поднел документи за иницијална јавна понуда (IPO) во Хонгконг (Hong Kong Exchanges and Clearing Limited).

Уште не се знае колкава ќе биде вредноста, но се претпоставува најмалку 10 милијарди долари. Оценките се дека ова ќе биде најголемо деби од 2014 година, кое, според некои аналитичари во секторот, може да достигне и 100 милијарди.

Xiaomi лани остварил приход од околу 18 милијарди долари, што е за 67,5% повеќе од 2016 година. Вкупно 70,3% од приходите се од продажба на паметни телефони со исклучително ниска профитна маржа.

Основана во 2010 година во Пекинг, компанијата Xiaomi стана четврти најголем производител на смартфони.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×