За 8 години владата на Орбан потрошила 216 милиони долари за пропаганда
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Унгарската влада потроши 69,3 милијарди форинти, што претставува околу 216 милиони евра, за пропаганда и ширење страв во текот на изминатите осум години. Така, парите на даночните обврзници отидоа на пропагандни пораки, кои секоја година се зголемуваат.

Viktor-Orban

Исто така, компаниите кои работат “валкан бизнис” и ги добиваат сите пари, се во сопственост на бизнисменитеблиски на власта.

Во време кога партијата на денешниот премиер Виктор Орбан беше опозиција, пред изборите во 2010 година, партијата често се жалеше дека владата на Ференц Ѓурњањ троши премногу пари за кампањи. Кога Фидес беше избран во 2010 година, членовите на партијата ветија дека ќе потрошат многу помалку пари додека се на власт.

Овој пристап беше почитуван само некое време. Тие потрошиле помалку пари и биле транспарентни. До 2014 година, владата и партијата одговориле на прашања од новинари и опозициски политичари, кога биле прашани за такви трошоци.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×