За 81% пораснала продажбата на италијански компании на странци во 2015 година
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Во 2015 година за 81%, или на 67 милијарди долари, пораснал трендот на продажба на италијански компании на странски инвеститори, покажува извештај на Bloomberg. Тука влегуваат продажбата на Pirelli накинеска ChemChina, продажбата на мнозинскиот удел во италијанската цементарница Italcement, преминувањето на DeLclima кај Mitsubishi. Неодамна и Pininfarina премина кај Mahindra.

Италијанскиот премиер Матео Ренци, смета дека продажбата на компаниите од земјата е начин за излез од рецесијата и влегување во економско опоравување.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×