За девет месеци реализирани четвртина од капиталните инвестиции
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Државата за девет месеци инвестирала 107 милиони евра во изградба на капитални објекти, што е околу 27% од предвидените пари за оваа намена во првичниот Буџет.

Меѓутоа, со ребалансот на Буџетот којшто е во собраниска процедура, оваа ставка е скратена за околу 92 милиони евра, на точно 300 милиони евра.

Па така уделот на реализација на капиталните инвестиции се зголемува и анализирано во однос на ревидираната ставка, достигнува 35,6%.

Владата најавува засилена динамика на реализација на капиталните проекти во последните неколку месеци од годината.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×