За економијата лани круна, годинава корона
Објавено на од во Економија

BDP-2Економскиот раст лани 3,6%

Растот на економијата лани благо ги надмина прогнозите на сите меѓународни финансиски институции, па и на самата Влада, покажуваат податоците што ги објави Државниот завод за статистика. Според овие податоци, економијата лани забележала поголема активност за 3,6% споредено со годината претходно, иако најоптимистичките прогнози се движеа до највисоки 3,5%.Според властите овие бројки се статистичка потврда на заложбите 2019 година да биде економска.Натфрлувањето на проекциите за растот на БДП лани според властите е охрабрувачки и за очекувањата годинава. Нивните очекувања се дека економскиот раст оваа 2020 година ќе достигне 3,8% а можеби и над тоа ниво.Меѓународните финансиски институции засега се попретпазливи и нивните прогнози за растот годинава се движат од 3,2%, колку што е проекцијата на Европската Комисија и Светската банка до 3,4% на ММФ, без притоа да ги имаа предвид ниту можните негативни влијанија од пандемијата со корона вирусот што се заканува да им наштети на многу европски економии коишто нам ни се главни трговски партнери.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×