За осум месеци Србија загубила 260 милиони евра поради царините на Косово
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Министерот за трговија, Расим Љајиќ, изјави за „Новости“ дека за осум месеци, колку што се во сила царините на Приштина за производи од централна Србија, на Косово се пласирани 260 милиони евра помалку стоки отколку во истиот период минатата година.
kosovo-carina„Тоа се директни финансиски загуби, но долгорочните штети ќе бидат уште поголеми, бидејќи нашите бизнисмени може трајно да го загубат тој пазар“, нагласи Љајиќ.
Грција го зголеми извозот кон Косово за 3,5 пати во мај, Унгарија, Словенија, Бугарија и Хрватска за повеќе од 2,5 пати, додека Македонија за 50 проценти, објави весникот.
Царините од 100 проценти на српските производи беа воведени на 21 ноември минатата година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×