За седумте месеци годинава компаниите добиле поврат на ДДВ од 206 милиони евра, 24% повеќе од лани
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Во првите седум месеци од оваа година компаниите во Македонија добиле поврат на ДДВ од 12,7 милијарди денари, односно над 206 милиони евра, со што во 2018 година се инјектирани 2,5 милијарди денари повеќе во однос на минатата година, соопшти Министерството за финансии.

Оттаму велат дека тоа е за 24% повеќе во однос на истиот период лани и оти ова е значајна инјекција на ликвидни средства во стопанството. Од Министерството истакнуваат дека повратот на ДДВ се прави навремено и неселективно.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×