За влез во САД се бара профил на Фејсбук и на Твитер
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Властите на САД почнале да бараат од посетители на државата да достават информации за нивните профили на социјалните мрежи, а мерката е дел од напорите да се идентификуваат потенцијални терористи, објави Гласот на Америка.

Веќе од минатата недела, од странците кои доаѓаат во САД преку програмата за визно олеснување, се очекува да дадат информации за социјалните платформи што ги користат, и за имињата на нивните кориснички сметки.

Доставувањето вакви информации не е задолжително, и американските официјални лица велат дека нема да спречат влез на оние што ќе одбијат да откријат такви податоци.

Групата која ги претставува компаниите, вклучувајќи ги Фејсбук, Твитер и Гугл, коментираше дека новата мерка ја загрозува слободата на изразувањето.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×