Заеднички ручек на премиерите на земјите од Западен Балкан во рамките на Дигиталниот самит
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Во рамки на агендата на првиот ден на „Дигиталниот самит за Западен Балкан“ беше организиран работен ручек на кој присуствуваа претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, претседавачот на Министерскиот Совет на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, премиерот на Република Косово, Рамуш Харадинај, заменик претседателката во Владата на Република Албанија, Сенида Меси, министрите од владите на земјите на Западен Балкан, еврокомесарите за соседска политика и проширување и за дигитална економија и општество, Јоханес Хан и Марија Габриел, државниот секретар во министерството за економија и енергетика во Владата на Сојузна Република Германија, Томас Берејс, претставници на Европската инвестициска банка, и претставници на Советот за регионална соработка на земјите од Западен Балкан.

На работниот ручек централна тема беше важноста од интеграцијата на земјите од Западен Балкан во единствениот дигитален пазар на Европската Унија.

За време на разговорот на работниот ручек, премиерот Заев ја истакна важната улога на „Дигиталниот самит за Западен Балкан“, и на презентираната студија „Влијанието на дигитализацијата на просперитет на Западен Балкан“, како значајни импулси за земјите од регионот за да ја продлабочат соработката и поинтензивно да работат на дигитална трансформација којашто ќе придонесе кон раст на БДП, пораст на инвестициите во регионот, развој на стартапи и отворање на нови работни места.

На средбата се разговараше и за иницијативата за институционализација на Платформата за бизнис пријателска средина (Business Friendly Environmet,BFE) како мултилатерална организација којашто ќе биде поддржана од владите во регионот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×