Заев го повлекува предлогот да биде министер за финансии
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Премиерот Зоран Заев за време на денешната седница најави дека до Собранието ќе достави предлог за повлекување од негово назначување на функцијата министер за финансии.
Zaev-Sobranie„Уставот и Законот за Влада дозволуваат премиерот да биде и министер. Сепак, му дадов налог на кабинетот да ја повлече мојата кандидатура за министер за финансии. Согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе раководам со Министерството за финансии, се до изборот на нов министер“, рече Заев
Заев и наложил на Владата да го изготви предлогот, кој денеска треба да биде поднесен до Собранието. Државната комисија за спречување корупција го известила Собранието дека Заев не може да ја извршува и функцијата министер за финансии. Според Антикорупциска, функцијата премиер и министер се неспојливи една со друга.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×