Загребска берза ја купува Љубљанска берза?
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Според словенечки „Finance“, Загребската берза е заинтересирана за купување на Љубљанска берза поради технологијата, односно користењето на платформата за тргување „Xetra“

Загрепска берза(ЗСЕ) веќе подолг период е заинтересирана за преземање на Љубљанска берза(ЛЈСЕ), која од 2008 година е во сопственот на Виенска берза.

Од ЗСЕ засега немаат коментар околу наводите кои ги пренесуваат словенечките медиуми, а изјава нема ниту од претседателот на Управниот одбор на ЛЈСЕ, Андреј Шкета. Сепак, портпаролот на Виенска берза, Јулија Реш, вели дека засега неколку компании пројавиле интерес за купување на ЛЈСЕ.

„Моментално ги истражуваме сите опции и ги проверуваме сите економски рационални понуди. Ќе одлучиме врз основа на економските параметри, а ќе оцениме до средината на средината на оваа година“, изјави Реш.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×