Загребскиот институт за економија предупреди за забавување на хрватската економија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Индексот  ЦЕИЗ во декември 2018 година се намали за -0,9 поени, што е најниска вредност на индексот регистриран од август 2014 година.

hrvtska bdp

Аналитичарите очекуваат годишната стапка на раст на реалниот БДП во четвртиот квартал од 2018 година да биде 2,3%, значително пониска од очекуваната во октомври и ноември.

„Туризмот се зголеми со стапка од повеќе од 10% за период од една година во декември, по што следи малопродажбата со малку пониска стапка на раст. Сепак, индустриското производство, кое забележа последователни годишни стапки на раст, во декември забележа многу голем пад од дури 6,7%. Во најголем дел, поради негативните трендови во индустриското производство, индексот забележа пад на вредноста во последните три квартали од претходниот месец, што укажува на забавување на економската активност во споредба со третиот квартал “.

“Извештајот е предупредување за структурните проблеми и се наведува дека моменталната состојба на работите не ветува”, вели економскиот  аналитичар, Дамир Новотни.

Тој забележува дека извештајот покажува дека економијата забавува, но тоа не значи дека Хрватска ќе влезе во рецесија “.

Можно е, постои ризик од рецесија, но засега економијата забавува “, вели тој. “Хрватска се уште не закрепна од кризата во 2009 година, а пред кризата не постигнавме економска активност, како и економскиот раст на Хрватска во европски контекст и се во длабоки нерамнотежи кои не ветуваат одржлив раст во иднина. ние заостануваме и немаме специјални аргументи за оптимизам во смисла на изработка на економијата “, додава Новотни.

Тој го нагласува фактот дека Хрватска нема сериозни инвестиции, јавниот сектор не помина низ реформи, а „растот што го гледаме“ вели дека е резултат на даночното оптоварување што ќе трае кратко време.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×