Закерберг: Лудост е да се каже дека Facebook помогнал за победата на Трамп
Објавено на од во hi-tech & business

Основачот на Facebook, Mарк Закерберг, денеска ги демантираше медиумските написи дека неговата социјална мрежа придонела за растот на популарноста на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп.

Закерберг на трибина за новите технологии во Калифорнија рече дека Facebook не треба да се смета за одговорен за такво нешто.

„Идејата дека лажните вести на Facebook влијаеле на исходот од изборите е многу луда идеја. Ако во тоа верувате, мислам дека не сте ја сфатиле пораката што симпатизерите на Трамп се обидоа да ја испратат на овие избори“, изјави Закерберг.

Според податоците, лажни вести биле многу пошерувани на Facebook отколку делови од јавните дебати на кои Трамп учествувал.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×