Заменик-директорот на „Халкбанк“, Мехмет Хакан Атила, е уапсен во САД
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Заменик-директорот на турската „Халкбанк“, Мехмет Хакан Атила, е уапсен во САД, јави турската телевизија НТВ.

Атила е обвинет дека ги прекршил санкциите на САД кон Иран, во договор со иранско-турскиот бизнисмен Реза Зараб, за перење на стотици милиони долари преку американскиот финансиски систем во име на Иран и на ирански компании.

Заменик-директорт на „Халкбанк“ бил уапсен синоќа на меѓународниот аеродром „Џон Ф. Кенеди“ во Њујорк, а ќе биде сослушан кај судија во вторник.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×