Замениците министри во Владата денеска треба да ги именува Собранието
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Собранието на Република Македонија на денешната пленарна седница треба да ги именува замениците министри предложени од премиерот Зоран Заев.

За заменик министер за одбрана е предложен Беким Максути, за заменик министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, во Министерството за правда, Оливер Ристовски, во Министерството за надворешни работи, Арта Точи, во Министерството за финансии, Ширете Елези, а во Министерството за економија, Кире Наумов.

Власте Димковиќ е предложен за заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Гоце Чакаровски за здравство, Висар Гани за образование и наука, Елми Азири за труд и социјална политика, Дејан Павлески за локална самоуправа, Владимир Лазовски за култура, Александар Бајдевски за информатичко општество и администрација, Ремзи Мехмеди за транспорт и врски, а Јани Макрадули за заменик министер во ресорот животна средина и просторно планирање.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×