Ѕанакопулос: Постои широко парламентарно мнозинство за Договорот од Преспа
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Dimitris-Tzanakopoulos-6Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, смета дека во грчкиот Парламент постои широко мнозинство за ратификација на Договорот од Преспа.

“Мислам дека постојат политички предуслови за широко парламентарно мнозинство во случајот што е најверојатен дека успешно ќе се заврши процесот на уставна ревизија кај соседот и договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот Парламент”, вели Ѕанакопулос.

Во интервју за грчкото радио „Реал фм”, портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, изразува надеж дека партијата Река ќе остане на почетната позиција и ќе го поддржи договорот.

Во однос на неодамнешните изјави на македонскиот премиер што предизвикаа реакции во Грција, вели дека „Заев води тешка битка во клима отежната од национализми, па дури и шовинистички перцепции, што преовладуваа во изминатите години во соседната земја”. Ѕанакопулос додава дека не треба да се занемари фактот дека и во Грција се развиле такви идеологии и перцепции во однос на соседите.

” Мислам дека ако некој го прочита Договорот од Преспа, но и ако се потруди да ги види одредбите од ревизијата на Уставот, но и содржината на ревизијата кај соседот, ќе сфати дека без сомневање, не остава никаков простор барем правно, но и политичи за иредентизам во соседната земја. Мислам дека сето ова е многу јасно во Договорот од Преспа и затоа не треба да оставиме сомневањата и реакциите од националистички карактер да не одведат до тоа да изгубиме огромна политичка, дипломатска и историска шанса за решавање на едно прашање што не измачува и нас и нашите соседи, но и целиот Балкан, речиси 30 години”, објаснува портпаролот на грчката Влада во интервјуто за „Реал фм”.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×