Засилувањето на трговската војна меѓу Кина и САД води до можна глобална економска рецесија
Објавено на од во Политика
Кина ќе одговори на последното големување на царините на САД за кинеските производи, објави во неделниот весник на Комунистичка партија „Народен дневник“, во услови на ескалација на трговската војна меѓу двете најголеми економии во светот.
трамп си ѕин пин„Американските политичари кои сакаат да го спречат кинескиот економски развој, сепак сакаат да користат тактики кои вршат максимален притисок врз Кина, но со мал успех“, се наведува во текстот.
„САД нема да победат во трговската војна поради неволјите со кои се соочуваат американските земјоделци и претприемачи“, се вели во билтенот на Комунистичката партија на Кина.
Кина во саботата соопшти дека остро се спротивставува на одлуката на Вашингтон за воведување дополнителни кинески производи во вредност од 550 милијарди американски долари и предупреди дека САД ќе сносат последици доколку не престане со своето „лошо работење“.
Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот објави дека Вашингтон ќе наметне дополнителна давачка од 5% на кинеската стока, неколку часа откако Пекинг објави дека наметнува царини за извоз на САД вреден 75 милијарди американски долари.
Засилувањето на трговската војна меѓу САД и Кина предизвика загриженост за можна глобална економска рецесија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×