Завршени 60% од подморскиот дел на Северниот поток 2, објави Гаспром
Објавено на од во Економија
Подморскиот гасоводт, кој ќе испорачува руски гас за Германија и понатаму, треба да биде завршен до крајот на годината.
New US sanctions against Russia by US SenateРусија го заврши поставувањето на речиси две третини од гасоводот „Северен поток 2“ долж Балтичкото Море, рече Олег Акjџутин, заменик-претседател на управниот одбор на Гаспром.
“Околу 60% од подводниот гасовод е завршен”, изјави тој за руските медиуми, објави Танјуг.
Подморскиот гасовод, кој ќе испорачува руски природен гас во Германија и кон други европски потрошувачи, треба да биде завршен до крајот на оваа година.
Официјалниот претставник на “Газпром” додаде дека подморскиот и копнениот дел од гасоводот е поврзан со германската страна минатата година и дека тековниот терминал на локацијата е во процес на изградба.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×