Збогум на колоните? Кина со помош на вештачка интелигенција го реши проблемот со сообраќајните метежи
Објавено на од во Економија

Хангжу Сити, еднаш петти најтешко загаден кинески град, го решава проблемот со сообраќајните метежи со помош на вештачката интелигенција, пишува CNN Business. Доколку имате доверба во онлајн продавницата Alibaba, решението дојде со нивниот изум – платформа City brain.

Alibaba Brain city platforma

Ова е комплексен софтвер кој собира огромни количини на податоци во различни делови на градот од 7 милиони жители, како што се GPS информации за локација, сообраќајни премини за автомобили и автобуси и видео содржини. Системот потоа ги анализира податоците во реално време и координира повеќе од илјада семафори низ градот за да ги спречи сообраќајниците.

Програмата е тестирање за две години, и се чини дека целата работа функционира, бидејќи Хангжу падна од петтото место на 57-мо место на оваа  скала.

Alibaba, исто така, го пофали нивниот систем скратување на времето на патување низ градот, но исто така го преполови времето потребно за итна помош и пожарникари да стигнат до местото на несреќата.

Покрај тоа, платформата City brain почна да се користи во неколку кинески градови, а минатата година беше воведена и во главниот град на Малезија Куала Лумпур.

Европејците започнаа во борбата против сообраќајниот метеж со помош на вештачка интелигенција. Фолксваген и Сименс започнаа со тестирање на системот во германскиот град Волфсбург, каде што се наоѓа седиштето на VW.

Сепак, светот сè уште ќе мора да почека, се додека оваа технологија не се вклопи доволно за да стане составен дел од транспортната инфраструктура.

“Дури и најнапредните паметни градови на планетата се на самиот почеток на ова патување, и бидејќи технологијата никогаш не мирува, скалата ќе биде поголема”, вели извештајот на Меккинси Глобалниот институт.

Истиот институт, исто така, предвиде дека до 2025 година оваа технологија би можела да го скрати времето на патување за работа за околу 15 до 20 проценти.

Како и со многу други технолошки иновации, постојат бројни проблеми со приватноста. Запомнете, платформата Alibaba, меѓу другото, ги собира и анализира GPS податоците од локацијата на возилото и на тој начин ја отвара можноста за подетално да го следите вашето секојдневно движење.

Според една неодамнешна анкета спроведена од технолошката компанија Tencent и кинеската државна телевизија CCTV, речиси 80 % од испитаниците се загрижени за влијанието што вештачката интелигенција може да го има врз нивната приватност.

- Мораме да ја заштитиме приватноста. Тоа е сигурно – рече Ванг Jian, директор на одделот за технолошки менаџмент на Alibaba.

Но, тој исто така додаде дека придобивките од проектите како што се платформата City brain ќе ги надминат потенцијалните проблеми и фактот дека градовите ќе им дозволат да функционираат со што помалку ресурси.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×