Земјоделците може да имаат најголем ќар од влезот во Европската Унија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Две третини од европскиот буџет кој изнесува околу 125  милијарди евра годишно, се вложува во земјоделството. Затоа и не чуди што најголеми нето добитници од европската интеграција на земјите се токму земјоделците.

„Земјоделците тогаш се всушност двојни добитници бидејќи со влезот во ЕУ им се отвора огромен пазар од 500 милиони потрошувачи. Од друга страна, добивајќи субвенции од ЕУ ќе станат уште поконкурентни. Сега нашите земјоделци се во незавидна положба бидејќи се изложени на конкуренција од европските земји кои што се сериозно субвенционирани, а ние се уште немаме пристап до европските фондови“, вели Небојша Лазаревиќ, директор на Центарот за европска политика (ЦЕП) и член на преговарачкиот тим за пристапување ма Србија во ЕУ.

Во земјите од централна и источна Европа, на пример, во Полска, најголемиот отпор за влез во ЕУ доаѓаше токму од земјоделците. Меѓутоа, како што почнаа да стигнуваат милиони евра од европските фондови токму во земјоделството, тие станаа најголеми поддржувачи на европската иднина на земјата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×