Железнички договор вреден 230 милиони евра ќе се потпишe за време на посетата на Путин
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

За време на посетата на рускиот претседател Владимир Путин, ќе биде потпишан договор во висина од 230 милиони евра помеѓу српската железничка инфраструктура и Руската железница RZD International.

Voz-na-Zezeljevom-mostu,-te_620x0_620x0

За време на посетата на рускиот претседател Владимир Путин, ќе биде потпишан договор вреден 230 милиони евра помеѓу Железничката инфраструктура на Србија и Руската железница РЖД Интернационал за проектирање и изведување работи на изградба на железничката инфраструктура, како и изградба на единствен диспечерски центар за управување со сообраќајот.

Ова го изјави министерката за градежништво, транспорт и инфраструктура Зорана Михајловиќ, кој истакна дека посетата на Путин е политички важна, но дека ќе бидат потпишани многу договори и договори, од кои ова е многу значајно меѓу двете железници.

Михајловиќ објасни дека договорот предвидува реализација на три проекти поврзани со работи на изградба на електрична инфраструктура во делот Стара Пазова-Нови Сад, изградбата на модерен и единствен диспечерски центар, за кој две години е изготвена проектно-техничка документација, како и продолжување на рехабилитацијата Бар-улици од Ваљево до Ужице.

Таа, во изјава за вели дека е многу важно Србија да добие диспечерски центар со цел да управува од едно место не само со пругата, туку и патниот сообраќај.

Според неа најголем дел од сите инвестиции се во инфраструктурата и дека Србија треба да соработува со сите.

“Ние немаме проблем да работиме со сите – Русија, Кина, САД, Европската унија, Азербејџан. Важно е Србија да има добри односи со светските сили, ние сме премногу мали за да одбереме кој сакаме и со кого нема да работиме”, рече таа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×