Значително помалку Македонци лани добиле бугарско државјанство
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Вкупно 1.150 Македонци минатата година добиле бугарско државјанство, покажува годишниот извештај на Комисијата за бугарско државјанство и Бугари во туѓина во рамките на Администрацијата на Претседателот.

Извештајот покажува дека споредено со 2016 година, бројот на Македонци што добиле бугарско државјанство е драстично намален,  за 5.046.

Меѓутоа, Македонците и лани се први на листата според бројот на потпишани укази за бугарско државјанство, пред Украинците кои добиле 750, Израел со 303, Турција со 294 и Молдавија со 207 потпишани укази.

Бројките покажуваат дека Администрацијата на претседателот на Бугарија генерално издала помалку укази за државјанство во текот на 2017 година, и тоа вкупно 3.892. Годината претходно, на пример, биле потпишани три пати повеќе укази, односно 13.450.

Во Извештајот на оваа Комисија е наведено дека во текот на минатата година, одбиени се вкупно 666 барања за бугарско државјанство, но не се наведени причините за значителното намалување на потпишаните укази.

Инаку, пресметките покажуваат дека од 2005 година досега вкупно 64.673 Македонци се изјасниле како Бугари и врз основа на тоа добиле уште едно државјанство.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×