Знаењето и иновациите се основа за напредок
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Заштитата на интелектуалната сопственост е исклучително важна денес кога развојот на најнапредните општества се базира на нови идеи, беше кажано на отворањето на конференцијата “Дигитализација и интелектуална сопственост: крај или нов почеток” во Бања Лука.
баннја лука“Интелектуалната сопственост е се на што е заснована најнапредната и најконкурентната светска економија. Сето тоа е резултат на умот и знаењето. Заштитата на интелектуалната сопственост и зајакнувањето на инвестициите во создавањето на интелектуална сопственост е многу важна за да се направи трансформација од економијата базирана на трудовата инвестиција до економија на знаење и иновации “, рече премиерот на Србија Ана Брнабиќ.
Премиерот на Република Српска, Радован Вишковиќ, објасни дека сите држави треба да сторат сé што е потребно за да ја заштитат својата интелектуална сопственост преку законски прописи и дека сопствениците на идеите ќе бидат обезбедени и ќе имаат корист од тоа.
“Денешниот развој на економијата и новите технологии се темели на знаењето и креативноста на луѓето кои работат, а нивното знаење и креативност мора да бидат заштитени, а сопствениците на тоа знаење и креативност, исто така, имаат корист од тоа”, додаде Вишковиќ и сугерираше дека земјите од регионот треба да бидат понаклонети да се справат со овие прашања.
Денеска во Бањалукската палата во Бања Лука се одржува Регионалната конференција “Дигитализација и интелектуална сопственост: крај или нов почеток” во организација на регионалната тинк-тенк организација “Институт за јавна политика”.
Конференцијата се одржува како дел од форумот „Балкански перспективи денес“, чија цел е да обезбеди стручна поддршка на процесот на европска интеграција на земјите од Западен Балкан.
За заканите и предизвиците на новата ера на интернет-револуцијата, во областа на заштитата на интелектуалната сопственост говореа премиерите на Србија и на Република Српска Ана Брнабиќ и Радован Висковиќ, министер за образование, наука и технолошки развој на Србија, Младен Сарчевиќ, министерот за европска интеграција при Владата на Република Српска Златан Клокиќ, министерот за наука и технолошки развој, високото образование и информатичко општество во Владата на Република српска Срѓан Рајчевиќ, како и претставници на најголемите телекомуникациски компании, и претставници на стручната јавност во регионот.
Според организаторите, целта на конференцијата е да се актуелизира ова прашање понатаму, со цел да најдат нови начини за заштита на авторското право и сродните права, а со тоа и поддршка на релевантните институции преку носителите на одлуки, експерти и други заинтересирани страни од јавноста.
Конференцијата има три панели: “Медиумите – монополот на Западен Балкан: Која е улогата на државата”; “Интелектуална сопственост и телекомуникациите денес” и “Права и модерен пиратерија.”

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×