Зошто американските компании полудеа по роботите?
Објавено на од во Економија
Рекордната година за индустриски роботи во Соединетите Американски Држави со истовремено ниска стапка на невработеност е во корист на оние кои тврдат дека развојот на автоматизација и вештачка интелигенција можеби ќе треба да ги намалат одредени работни места, но во исто време ќе отвори и други.
industriski robotiДебатите за тоа дали и до кој степен автоматизацијата на бизнисот во блиска иднина ќе го намали бројот на работни места и дали тоа ќе ја зголеми невработеноста веќе подолго време и е сè повеќе се актуелни со се поголемото користење на придобивките од современата технологија во секојдневниот живот. Од една страна, постојат проценки дека развојот на вештачката интелигенција ќе доведе до помалку работни места за луѓето, а од друга страна има предвидувања дека самиот развој ќе отвори нови работни места што ќе бидат различни од минатото, но нема да бидат исчезнати.
Најновиот придонес во дебатата се бројките објавени денеска за роботиката во најголемата светска економија, САД.
Здружението за унапредување на автоматизацијата, со седиште во американската држава Мичиген, каде што се сместени гигантите на американската автомобилска индустрија Џенерал Моторс, “Крајслер” и “Форд”, објави дека речиси 28,5 илјади роботи беа доставени до американските компании минатата година , што е за 16% повеќе отколку во 2017 година.
Поинтересен од самите бројки е фактот дека автомобилската индустрија, на која историски припаѓа најверојатно најголема заслуга за развојот на индустриската автоматизација, полека го губи приматот. Иако минатата година, околу половина од роботите беа испорачани на производители на возила, нивното учество во целост падна трета година по ред. Дел од објаснувањето лежи во деловниот циклус, каде што автомобилските гиганти ја завршија реорганизацијата на производството за моделите на нови автомобили пред неколку години, а сега има ослабување на секторот.
Но, другиот дел од објаснувањето доаѓа од зголемената употреба на роботи во другите сектори на економијата, како што се индустријата за храна и производи за широка потрошувачка, каде што минатата година беа испорачани 60% повеќе роботи од претходната година. Компаниите во секторот за производство на полупроводници и електроника нарачаа 50% повеќе роботи, а металната индустрија 13% повеќе.
Слични податоци беа објавени од страна на Здружението за роботика, чии проценки се нешто повисоки, така што тие тврдат дека на пазарот во САД минатата година беа испорачани 35.9 илјади роботи со раст од 7% во споредба со 2017. Нивните проценки ги потврдуваат трендовите дека доминацијата на употребата на роботи во автомобилската индустрија полека престанува и дека се шири во други сектори, како што се прехранбената индустрија или индустријата на полупроводници и пластика. Експертите тврдат дека роботите стануваат се подобри и поевтини, а истражувањата во областа на вештачката интелигенција секојдневно придонесуваат за дополнителен придонес.
Во дискусијата за автоматизација на бизнисот, стравот од губење работни места е секогаш една од главните точки, но податоците за пазарот на трудот покажуваат дека барем во случајот со САД минатата година тоа не е основано.
И покрај претходно споменатите рекордни бројки во автоматизацијата, стапката на невработеност беше релативно стабилна и се движеше од 3,7 на 4,1%, со што на почетокот на годината беше 4,1 и на крајот 3,9%. Дел од аналитичарите тврдат дека самиот недостаток на слободен труд ја принудува компанијата да ги зголеми купувањата на роботи и да го автоматизира бизнисот.
Овие денови беше објавено дека економијата на САД порасна со стапка од 3,1% минатата година, во споредба со последните квартали од 2017 и 2018 година, и зголемување на деловните инвестиции. Но, некои економисти предупредуваат дека стимулативниот ефект на минатогодишните даночни олеснувања нема да бидат присутни оваа година, поради што се очекува економијата на САД да расте со забавена стапка во 2019 година.
Податоците објавени од страна на Меѓународната федерација на роботиката на крајот од минатата година покажуваат груби проценки за тоа како водечките економии користат автоматизација во нивните економии. Далеку напред на врвот е Кина, во која во 2017 година беа испорачани скоро 138 илјади нови роботи. Проследено со Јапонија со 45.6 илјади и Јужна Кореја со 39.7 илјади. САД се четврти во бројот од 33,2 илјади и петта по големина европска економија, Германија, која во текот на 2017 година испорача 21,4 илјади роботи.
Само во Тајван има повеќе од десет илјади нови роботи инсталирани во 2017 година, а Виетнам беше многу импресивен таа година, која беше на седмо место и со 8.3 илјади нови роботи беше дури и подобра од Италија и нејзините 7, 7 илјади. Иако далеку од врвот во апсолутни бројки, Азија сѐ уште има помала т.н. густината на роботи, измерена од бројот на индустриски роботи на 10.000 вработени. Приматот во 2017 година, го држеше Европа со 106 роботи на 10 илјади работници, проследено со американскиот регион (91) и Азија-Австралија (75).
И покрај овие импресивни бројки за САД, постојат оние кои веруваат дека најголемата економија во светот ќе заостанува како главен конкурент.
Некои експерти велат дека дури и со рекорден број на автоматизација во САД, Кина далеку го надминува Западот со своето национално планирање и инвестирање во вештачката интелигенција и роботиката. Без разлика дали развојот продолжува во таа насока, се чини дека ќе мораме да се подготвиме за доаѓање кај нас во блиска иднина наместо кинески туристи – кинески роботи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×