Зошто некогашниот бизнис херој скриен во кутија за разглас избега од Јапонија во Либан
Објавено на од во СВЕТ БИЗНИС

Image: FILES-FRANCE-GHOSN-PORTRAITНеверојатната приказна на Карлос Гон, бившиот шеф на Рено – Нисан

На 30 декември 2019 година, Карлос Гон, поранешниот славен шеф на автомобилскиот гигант Рено – Нисан, направи потег вреден за снимање на трилер. Тврдејќи дека не може да му верува на јапонскиот правосуден систем што го обвинува за милионски затајувања данок, тој побегна на начин што сè уште го анализираат сите големи светски медиуми. Во операцијата беше вклучено и патување со јапонски супербрз воз; престој во хотел кога во него бил и Шинзо Абе, јапонскиот премиер; превоз до аеродромот во кутија за звучна опрема (дупки за воздух биле направени на дното); трансфер во Истанбул во драматично возење со лимузина помеѓу авионите по најголемиот аеродром во светот; за да на крајот с$ се заврши со средба со либанскиот претседател Мишел Аун и спектакуларна прес-конференција ден потоа.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×