Зошто падот на каматните стапки не е добра вест за банките?
Објавено на од во Економија
Извештајот објавен од Голдман Сакс покажува дека некои потези на институцијата предводена од Марио Драги може да се заканат стабилност во банкарскиот сектор во еврозоната.
ECBВо документот се вели дека во текот на последните пет години, во кои ЕЦБ вовела негативни основни каматни стапки, комерцијалните банки во монетарната унија исплатиле вкупно 23 милијарди евра на централната банка во форма на камата на нивните депозити. Според аналитичарите, понатамошното намалување на основните каматни стапки може да доведе до зголемување на загубите за финансиските институции во еврозоната, при што германските банки плаќаат досега најголеми негативни каматни стапки, плаќајќи вкупно 7,4 милијарди евра, а потоа следат француските (5 , 6 милијарди евра) и банките Бенелукс (5,4 милијарди евра).
Според извештајот, ЕЦБ се очекува денска да ги намали основните каматни стапки за дополнителни 20 основни поени. Според ова сценарио, Голдман Сакс очекува централната банка да купи дополнителни 5 милијарди евра корпоративни хартии од вредност за деловните активности во еврозоната месечно.
Другите две опции што ги сметаат аналитичарите се пад на основните каматни стапки од 10 основни поени (со што ЕЦБ се очекува да го зголеми купувањето на корпоративни обврзници само за 5 милијарди евра месечно) и 40 основни поени (на кои корпоративниот должничките инструменти ќе бидат со иста вредност, но трошоците за долгот на банката се проценуваат на 75 милијарди евра месечно).
„Понатамошното спуштање на основните каматни стапки е многу незгодна перспектива за банкарскиот сектор“, се наведува во извештајот, затоа што, во најверојатната варијанта на Голдман Сакс за намалување на основните стапки за 20 основни поени, профитот на 32 анализирани банки ќе падне за вкупно 5,6 милијарди евра. И доколку ЕЦБ ги намали каматните стапки за 30 основни поени, профитот на финансиските институции ќе се намали за 8,3 милијарди евра.
Покрај тоа, ова намалување на каматните стапки ќе доведе до пад на заработката на акции на банките во еврозоната, при што 19 од банките се очекува да паднат за повеќе од  20%. Авторите на документот потсетуваат дека од септември 2018 година индексот на цените на акциите STOXX SX7E веќе изгуби скоро една петтина од својата вредност. Во исто време, финансиските институции ги намалија очекувањата за нето приходите од камати за 4% следната година.
За да се минимизира влијанието врз добивката и акциите на банките во еврозоната, Голдман Сакс предлага воведување на системи на различни нивоа на депозити со негативна каматна стапка. Во еден можен дел, големината на депозитите е оданочива, а во другиот, се оданочува само износот на депозити што ги надминуваат минималните потребни резерви, што варира од земја до земја. Според економистите, натамошното намалување на основните каматни стапки, кои не се придружени со таква мерка, може да доведе до некои банки да „паузираат“ или дури и акумулација на загуби.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×