Зошто жените заработуваат помалку од мажите?
Објавено на од во lifestyle

Историските двигатели на родовиот јаз во платите – недостаток на образование кај жените, на пример – исчезнуваат. Но, професионалната казна поради мајчинството со која се соочуваат жените е глупава, и тоа не води никаде.

chart mothers

Германците ги викаат Rabenmütter (“мајки-гаврани”) – жени кои толку напорно работат надвор од домот што едвај имаат време за своите деца. Таа е наменето  да служи како навреда. Спротивно на ова е Gluckenmutter (“мајка-кокошка”), која бдее над своите деца  како кокошки на нејзините јајца. И тоа тешко дека е комплимент. Што и да прават мајките, се чини дека се очекува да се чувствуваат виновни за тоа.

Тие, исто така, се соочуваат со парична казна веднаш штом ќе се породат. Ова е во голема мера поради тоа што мајките избираат да работат помалку часови, или во пониски платени, но повеќе работни места кои се пријателски устроени за децата, или воопшто да не работат кога нивните деца се многу мали.

Нов академски труд за кој пишува Економист се обидува да го измери овој ефект. Тој ја дефинира казната за мајчинство како износ за кој приходите на жените паѓаат во споредба со нивната заработувачка една година пред раѓањето. (Тука спаѓа и непостоечката заработувачка на жените кои целосно се откажуваат од работа). Утврдува дека казната за мајчинство постои во сите шест земји што се дел од студијата- но варира во голема мера.

Големата дебата не е колкав е јазот меѓу платите, туку зошто постои јазот. Некои мислат дека јазот во платите е резултат на родова дискриминација, економија која не верува дека жените можат да настапат како и мажи. Други укажуваат на тоа дека жените избираат во одредени полиња кои плаќаат помалку – додека, пак, други ги наведуваат празнините во видовите образование што мажите и жените ги следат.

Истражувањето доаѓа од Хенрик Клевен, економист на Универзитетот Принстон. Тој користи податоци од земја со една од најсилните мрежи за социјална сигурност во светот, Данска. Ова е земја која им нуди на новите родители цела година платено отсуство по раѓањето на детето. Владата нуди јавна детска грижа за деца под 3 години, што е еквивалентно на 737 долари месечно.

Сепак, Данска има родова разлика во платите речиси иста како и таа на САД, земја каде на жените не им е загарантирано платено породилно отсуство и грижата за децата е се поскапа.

Како се случи тоа?

FEMALE_FEMALE_2xFEMALE_FEMALE_2xFEMALE_FEMALE_2xКлевен наоѓа пад на приходите на жените по раѓањето на нивното прво дете – без сличен пад на платите кај мажите. Кумулативниот ефект е огромен: жените завршуваат со заработка од 20% помалку од нивните машки колеги во текот на нивната кариера.

Неговата студија е меѓу растечките во истражувањата, што сугерира на она за што често размислуваме како поделба на платите во однос на родовите, или попрецизно се дискутира како казна за мајчинско отсуство поради одгледување на деца.

Жените без деца имаат приходи кои се слични на платите на мажите, додека кај мајките има значителна разлика во платите. Студиите спроведени во САД дојдоа до овој наод – и новото истражување на Клевен исто така. Оваа шема, на пример, покажува многу различни траектории за приходи за жени кои имаат деца наспроти оние кои не се мајки.

Раѓањето дете, според проценките на студијата, изнесува 80 проценти од родовиот јаз во платите во Данска.

Истражувањето на Клевен ги користи податоците од Данска, но слични студии спроведени во САД откриле слични резултати. Економистката Харвард Клаудија Голдин откри дека родовиот јаз во платите во Америка е најголем за жените во нивните 30-ти години – со други зборови,  години когс решаваат да станат мајки.

Студијата од 2009 година предводена од Универзитетот во Чикаго, Маријана Бертран, го повторува тој заклучок. Ги испитуваше приходите на илјадници дипломирани студенти од бизнис школи. Утврдува дека жените заработуваат просечна плата од 115.000 американски долари надвор од факултетот, додека мажите заработувале 130.000 долари. Мажите исто така работеле, во просек, уште неколку неделни часови и имале малку повеќе претходно искуство како работна сила.

Но, по девет години во нивните кариери, жените ги видоа платите каок растат до просек од 250.000 долари – додека платите на мажите во просек изнесуваа 400.000 долари. Мажите заработувале 60% повеќе од жените.

“Единствено што не се менува се децата како факт”, вели Клевен за родовиот јаз во платите. “Ова е многу упорно и постојано. Сите други извори се намалуваат, но ефектот на детето се држи, и тоа завршува каок клучна причина”.

Историските двигатели на родовиот јаз во платите – недостаток на образование кај жените, на пример – исчезнуваат. Но, професионалната казна поради мајчинството со која се соочуваат жените е глупава, и тоа не води никаде.

Во Данска, раѓањето создава 20% од родовата разлика во платите

Голем дел од документот на Клевен е дизајниран за да се ослободи она што точно се случува откако жените раѓаат деца, што доведуваат до овој јаз во платите. Тој смета дека жените почнуваат да гравитираат кон различни работни места по раѓањето на детето, оние со помалку часови и пониски плати. Десет години по породувањето, жените имаат 10 процентни поени поголема веројатност за вработување во јавниот сектор од мажите. Ова се работни места кои обично нудат “флексибилно работно време, да остават денови кога имаат болни деца и поволен поглед на долги родителски отсуства”.

Меѓутоа, мажите гледаат дека нивните кариери одат во голема мера непроменети, при што татковците и не-родителите имаат приближно еднаква заработувачка во текот на следните децении.

Нерешеното прашање: зошто постои казна за грижа за децата?

MALE_FEMALE_2xMALE_MALE_2xЗапрашан, Клевен, зошто казната за имањето деца е толку упорна и тврдоглава, бидејќи другите причини избледуваат, тој одговара:

“Тоа е светиот грал на прашањата”, вели тој. “Ние не одговоривме на тоа, но тоа е една од работите на кои продолжувам да работам”.

Не е сосема јасно зошто, на пример, данските жени сè уште го земаат огромното мнозинство на родителско отсуство кое може да го користи било кој од родителите.

Како што гледа Клевен, постојат две можни објаснувања – не мора секогаш да се исклучуваат. Едното е објаснувањето за животната средина, каде што општествените норми им отежнуваат на мајките да останат во работен однос. Според ова објаснување, мајките можат да откријат дека не им се нудат одредени можности – работа која бара значително патување или долги часови, на пример – поради перцепцијата дека тие се примарен старател на детето.

Податоците од јавното мислење кои ги цитира Клевен, на пример, покажуваат дека повеќето возрасни лица од Данска (и американските возрасни лица) сметаат дека жените со мали деца не смеат да работат со полно работно време.

Повторно, тука и политиката игра улога – земјите имаат способност да го обликуваат моделот на одгледувањето на децата со тоа како тие ја структурираат политиката за родителски одмор, на пример. Надвор од Данска, повеќето други скандинавски земји одлучија дека е општествено добро да ги поттикне мажите да одвојат време по раѓањето на своето дете – и доделиле одредена сума за одмор само за татковците.

Тоа е одлука што секоја земја ја прави за тоа дали да се донесат политики кои носат поголем капитал на својата работна сила или оние кои го ставаат жените да бираат помеѓу кариера или мајчинство.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×